قطعات دستگاه لیزر
0

چیلر دستگاه لیزر

چیلر دستگاه لیزر

چیلر دستگاه لیزر : اشعه تشکیل شده در داخل تیوب لیزر گرمای بسیار زیادی را به همراه دارد بنابراین باید به طریقی تیوب لیزر خنک شود تا از ترکیدن تیوپ جلوگیری شود.

چیلر دستگاه لیزر دستگاهی است که از راه گردش آب توسط پمپ چیلر لیزر  که در داخلش تعبیه شده گرمای دستگاه را جذب کرده و آنرا خنک می کند.

لوله های تیوب دستگاه لیزر CO2 توسط چیلر دستگاه لیزر  سرد می شود.

وجود چیلر لیزر ضروری است که معمولا از چیلر 5000 یا چیلر 5200 استفاده میکنند .بدلیل افزایش طول عمر تیوب لیزر که در غیر این صورت بیش از حد گرم میشود و به سرعت قدرت خود را از دست میدهد . در بعضی از مواقع ممکنه تیوب لیزر بترکد . چیلرهای اب گردان لیزر CO2 در دسترس هستند. انها را میتوانید با قیمت خیلی مناسب و کیفیت بالا از الفالیزر تهیه نمایید .

یک چیلر آب تجاری را می توان بصورت دستی هم بسازید. .  سیستم چیلر لیزر از جمله ترموستات بر اساس آردوینو محصول در یک لیزر سفارشی و  جعبه پروژه های برش اکریلیک ساخته شده .

اما اگر تصمیم گرفته اید تا چیلر لیزر خود را بصورت دستی بسازید سخت در اشتباهید. زیرا مشخصه های مهمی در عمر مفید تیوب دستگاه لیزر نقش دارند که به بعضی از انها اشاره میکینم.

مشخصه های چیلر دستگاه لیزر

1- درجه حرارت اب داخل چیلر لیزر بر حسب سلسیوس یا درجه که باید بین 10 الی 40 درجه سانتی گراد باشد.

2-دمای محیط که در نشانگر چیلر لیزر مشخص میشود که باید بین 2 تا 40 درجه سانتی گراد باشد.

3-رطوبت محیط که باید بین منفی 10% الی مثبت 60% باشد.

و غیره .پس نتیجه میگیریم که وجود چیلر دستگاه لیزر استاندارد به مراتب بهتر از چیلر لیزر دستی میباشد.

انواع چیلر دستگاه لیزر و خنک کننده ها

چیلر ها را می توان به دو دسته اصلی چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی تقسیم کرد که روش سرد کردن هر کدام با دیگری متفاوت است . چیلر دستگاه لیزر که در بازار لیزر و شرکت لیزری جا افتاده است چیلر لیزر اس اند ای S&A می باشد.چیلر لیزر اس اند ای را میتوان به دو دسته تقسیم نمود.

روش های خنک کردن چیلرها یا خنک کننده های صنعتی

در دستگاه لیزر صنعتی CNC سرمایش توسط چیلر های تراکمی انجام می شود. در این چیلرها ابتدا گاز توسط کمپرسور چیلر لیزر متراکم می شود، سپس گاز متراکم شده وارد کندانسور(خنک کننده) شده و توسط آب یا هوای محیط، خنک و به مایع تبدیل می شود،این مایع با عبور از شیر انبساط وارد خنک کننده شده و گرمای محیط را جذب کرده و باعث خنک شدن محیط می شود.
چیلر دستگاه لیزر تراکمی با طراحی خاص خود، برای سرد کردن تیوب لیزر شیشه ای CO2 در حدود 80 تا 200 وات مناسب است.

تعویض آب چیلر لیزر

1). تعویض آب در چیلر دستگاه لیزر : (توصیه شده که  آب در هر 6 ماه یکبار تعویض شود)

استفاده از آب کیفیت پایین و کثیف در تیوب دستگاه لیزر ممنوع است، زیرا ممکن است قدرت تیوب لیزر به طور جدی تحت تاثیر قرار بگیرد  و کوتاه شدن عمر تیوب لیزر را بدنبال دارد. درجه حرارت آب باید 15-35 ℃. اگر درجه حرارت چیلر دستگاه لیزر بیش از 35 ℃،تجاوز کرد باید دستگاه لیزر را خاموش کنید تا تیوب بقدر کافی خنک شود.

منبع : آلفالیزر

نکات مهم و بسیار ضروری در رابطه با چیلر دستگاه لیزر یا خنک کننده ها

1- همیشه دمای چیلر دستگاه لیزر باید بین 18-22 درجه سانتیگراد باشد.

2-همیشه از میزان مناسب آب  چیلر دستگاه لیزر  توسط شاخص قرار گرفته در پشت دستگاه لیزر مطمئن شوید.
3- آب داخل چیلر دستگاه لیزر باید آب مقطر باشد تا از ایجاد رسوب در مسیر گردش آب و در نهایت سوختن پمپ چیلر لیزر ممانعت شود وباید آب داخل مخزن آب، هر ماه یک بار تعویض شود.
4- حتما قبل از روشن کردن دستگاه لیزر، چیلر دستگاه لیزر  را روشن کنید و اجازه دهید حد اقل 10 دقیقه چیلر کار کند و سپس دستگاه لیزر را روشن کنید این عمل خصوصا در فصول سرد از ترکیدن تیوب دستگاه لیزر بر اثر سرما جلوگیری می کند.
5-درب مخزن چیلر دستگاه لیزر  بسته باشد تا هم از تبخیر آب جلوگیری شود و هم از ورود اجسام جامد ریز در داخل مخزن ممانعت شود زیرا اجسام جامد ریز به همراه گردش آب وارد پمپ آب شده و باعث سوختن پمپ می شوند.
6-توجه داشته باشید که در دستگاههای لیزر با ابعاد کوچک و توان پایین می توان به جای چیلر دستگاه لیزر از یک پمپ آب استفاده کرد منبع : آلفالیزر

Tags:

More Similar Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

Check Featured Posts
فهرست