لنز دستگاه لیزر


لنز دستگاه لیزر
لنز دستگاه لیزر

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

لنز دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر : اشعه تیوب لیزر پس از خروج از تیوب و برخورد به آینه لیزر و هدایت توسط آنها نیاز به متمرکز شدن به روی سطوح کار را دارد که این عمل به وسیله لنز دستگاه لیزر صورت می گیرد.

انواع لنز دستگاه لیزر

لنز دستگاه لیزر مورد استفاده در دستگاه های لیزر co2 موجود در بازار ایران در 2نوع چینی و سنگاپوری موجود می باشند.
در نوع اول لنز لیزر مواد اولیه و ساخت داخل کشور چین صورت می گیرد که کیفیت مطلوبی را دارا نمی باشد و نوع دوم مواد اولیه از آمریکا و ساخت سنگاپور می باشد که دارای کیفیت مطلوبی می باشد ، مواد اولیه و نحوه ی ساخت تاثیر بسزایی در نحوه ی عملکرد و طرز نگهداری و طول عمر لنز لیزر دارد همچنین می توان گفت قیمت لنز دستگاه لیزر نیز وابسته به همین موارد است  که به همین خاطر انتخاب لنز لیزر مناسب سبب بهبود طرز کار دستگاه لیزر می گردد.

لنز 1/5 اینچ دستگاه لیزر :

لنز 1/5 اینچ دستگاه لیزر : این لنز با توجه به فاصله ی کانونی ای که دارد برای حکاکی با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد کیفیت حکاکی با این لنز حدود  600 dpi تعریف شده است. این لنز بیشتر برای حکاکی و برش حروف کوچک و جزئیات دقیق کاربرد دارد و پهنای اشعه خروجی این لنز 0/003 تا 0/0065 اینچ می باشد لازم به ذکر است این لنز لیزر برای برش چوب با ضخامت کمتر از 1/6 اینچ مناسب می باشد.

منبع:الفالیزر

لنز 2/5 اینچ دستگاه لیزر:

لنز 2/5 اینچ دستگاه لیزر : این لنز بیشترین استفاده را در دستگاه های لیزر دارد، به گونه ای لنز لیزر استاندارد می باشد که قابلیت خوبی برای حکاکی و برش را دارد . کیفیت حکاکی با این لنز حدود 300 تا 600 dpi تعریف شده است، همچنین پهنای اشعه خروجی این لنز لیزر حدود 0/004 تا 0/007 اینچ می باشد.

لنز 4 اینچ دستگاه لیزر :

لنز 4 اینچ دستگاه لیزر : این لنز لیزر برای برش و حکاکی اجسام با قطر بالا استفاده می شود و نقطه ی کانونی بالاتری دارد فاصله ی کانونی و پهنای اشعه خروجی این لنز را برای حکاکی اجسامی مانند کاسه و بشقاب مناسب ساخته است.

نکاتی مهم مراقبت از لنز دستگاه لیزر

نکاتی برای مراقبت از لنز دستگاه لیزر

یکی از سوالات روزمره اپراتورهای دستگاه لیزر قرار دادن لنز لیزر پس از تمیز کردن داخل لوله هد لیزر می باشد باید توجه داشت لنز دستگاه لیزر CO2 از نوع محدب می باشد یعنی یک طرف برجسته و یک طرف فرورفته است در ظاهر و با چشم قابل تشخیص نیست که در این نوع لنزها قطر وسط عدسی از کناره های آن بیشتر است و همین موضوع سبب می شود بتواند به صورت همگرا عمل کند. همان طور که می دانیم لنزها دارای نقطه فوکوس و فاصله کانونی متفاوتی هستند لذا محل قرارگیری آنها در هدهای مختلف متفاوت می باشد. باید توجه داشت فاصله کانونی و تمرکز لنز در اصل فاصله خود لنز تا سطح قطعه کار است برخی فاصله نازل تا قطعه کار را اشتباها به عنوان فاصله کانونی در نظر می گیرند که موجب خرید اشتباه لنز می شود. برای خرید با کارشناسان ما مشورت کنید.
پیرو اطلاعات ارائه شده در خصوص لنز  همگرا در دستگاه لیزر باید به این موضوع توجه شود که جنس لنز دستگاه لیزر مورد نظر از چه نوعی می باشد .اگر لنز دستگاه لیزر از جنس نامرغوب باشد در اثر جذب پرتو لیزر داغ شده و این گرما باعث منبسط و منقبظ شدن لنز می شود. در نتیجه باعث بهم ریختگی فوکوس میشود.

البته این قضیه به اینجا ختم نمیشود  بلکه  موجب داغ شدن هد شده و در نهایت به شکستن عدسی منجر می شود. پس هنگام انتخاب عدسی دستگاه لیزر یا لنز دستگاه لیزر حتما دقت فرمایید.

منبع : آلفالیزر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پست قبلی اسلاید
This is the most recent story.

No Comment

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *